Syyskuussa käynnistyvä Tarinamestarit-koulutusohjelma yllätti järjestäjät suosiollaan, sillä koulutukseen tuli määräaikaan mennessä yhteensä 45 hakemusta.
Lapin yliopiston kasvatustieteiden tiedekunta on lähtenyt mukaan lappilaisen matkailualan osaamisen kehittämiseen innovatiivisella Tarinamestarit-koulutusohjelmalla, johon on valittu 30 opiskelijaa.
- Valintaprosessi oli haasteellinen ja osin harmillinen, sillä jouduimme tekemään valitettavaa karsintaa ja moni koulutukseen soveltuva henkilö ei tänä vuonna tullut valituksi, koulutussuunnittelija Eiri Sohlman toteaa.
Tarinamestarit-koulutusohjelma on ensimmäinen Lapin yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan matkailualaa tukeva koulutushanke. Ammatillisena täydennyskoulutuksena toteutettava koulutus on tarkoitettu matkailijoiden opastajina sekä sisällön tuottajina toimiville henkilöille ja se on suunnattu erityisesti mikroyrityksissä itsensä työllistäville ja pk-yrityksissä toimiville henkilöille.
Koulutuksessa hyödynnetään Lapin historiaa, kansankulttuuria, tarinoita ja tapakulttuuria sekä työstä, arjesta ja luonnosta nousevia voimavaroja. Koulutus käynnistyy kesäkuussa pidettävällä tapaamisella ja varsinainen koulutus käynnistyy elokuussa 2009.
Vastaava koulutus toteutetaan uudelleen vuosina 2010-2011 ja lisäksi vuonna 2011 toteutetaan "noviisista kisälliksi" tarinankertojakoulutus.
- Toivottavasti tällä kertaa koulutuksen ulkopuolelle jääneet hakevat koulutukseen vuoden päästä uudelleen, Sohlman sanoo.
Opetus tapahtuu kerran kuukaudessa kahden päivän lähiopetusjaksona, muulloin opiskellaan etänä. Koulutus on ESR-rahoitteinen.
Ajankohtaista tietoa Tarinamestarit-koulutuksen sisällöstä, toteutuksesta ja tulevista hakuajoista löytyy hankkeen kotisivuilta osoitteesta www.laplandstories.com
Lisätietoja
Eiri Sohlman
Koulutussuunnittelija / TarinaMesta
etunimi.sukunimi@ulapland.fi
LaY/Viestintä/OT