Lapin yliopiston ja Rovaniemen ammattikorkeakoulun kansainvälisten asioiden toimistot etsivät lappilaisia perheitä tai henkilöitä ystäväperheiksi kansainvälisille vaihto-opiskelijoille lukuvuodeksi 2009–2010.
Lapin yliopistoon ja Rovaniemen ammattikorkeakouluun saapuu tänä syksynä noin 200 vaihto-opiskelijaa lähes kolmestakymmenestä eri maasta. Korkeakoulut tarvitsevat vaihto-opiskelijoita varten runsaasti ystäväperheitä.
Ystäväperhetoiminta tarjoaa perheille upean mahdollisuuden tutustua erilaisiin kieliin ja kulttuureihin sekä solmia uusia, kansainvälisiä ystävyyssuhteita. Vaihto-opiskelijat tutustuvat opiskelijaelämään korkeakoulun ja opiskelijatuutoreiden järjestämissä tapahtumissa ja aktiviteeteissa mutta jäävät usein kaipaamaan opiskelun ulkopuolisia kontakteja suomalaisiin.
Vaihto-opiskelijalle ystäväperhetoiminta mahdollistaa lähemmän tutustumisen suomalaiseen kulttuuriin ja jokapäiväiseen elämään. Tärkeintä ystäväperhetoiminnasta kiinnostuneille perheille on valmius ottaa vaihto-opiskelija osaksi arkipäivän askareita. Ensimmäisen yhteisen tapaamisen jälkeen ystäväperhe ja opiskelija pitävät toisiinsa yhteyttä itsenäisesti omien voimavarojensa sekä aikataulujensa puitteissa.
Ystäväperheelle pyritään valitsemaan vaihto-opiskelija mm. kielen, harrastusten ja muiden kiinnostuksen kohteiden perusteella. Lapin yliopiston ja Rovaniemen ammattikorkeakoulun kansainväliset asiat järjestävät perheille ja vaihto-opiskelijoille yhteisen ensimmäisen tapaamisen syyskuun lopussa.
Mikäli kiinnostuit toiminnasta ja haluat ilmoittautua mukaan ystäväperhetoimintaan, ota yhteyttä sähköpostitse maanantaihin 7.9.2009 mennessä joko Lapin yliopiston kansainvälisten asioiden sihteeriin Päivi Martiniin (kv(at)lyy.fi) tai Rovaniemen ammattikorkeakoulun kansainvälisten asioiden sihteeriin Tuovi Honkelaan (tuovi.honkela(at)ramk.fi). Lisätietoja toiminnasta ja hakulomakkeita löytyy myös korkeakoulujen kansainvälisten asioiden nettisivuilta osoitteista www.ulapland.fi/yp tai www.ramk.fi/ystäväperhetoiminta.
Lapin yliopiston ja Rovaniemen ammattikorkeakoulun yhteistyönä toteutettava ystäväperhetoiminta liittyy korkeakoulujen kansainvälisten asioiden yhteistoimintojen kehittämiseen.
Lisätietoja:
Lapin yliopisto: Kansainvälisten asioiden sihteeri Päivi Martin, kv(at)lyy.fi, www.ulapland.fi/yp
Rovaniemen ammattikorkeakoulu: Kansainvälisten asioiden sihteeri Tuovi Honkela, tuovi.honkela(at)ramk.fi, www.ramk.fi/ystäväperhetoiminta
LaY/Viestintä/SV