Uutiset 2009

Ylioppilaskuntaan uusia toimihenkilöitä

23.1.2009

Lapin yliopiston ylioppilaskunta on valinnut liiketoimintansa johtajaksi restonomi Arja Saarela-Sorrin.

Saarela-Sorri vastaa ylioppilaskunnan liiketoiminnasta, johon kuuluvat mm. Cafe Tivoli ja kiinteistöosakeyhtiö Valistustalo sekä opiskelijaravintola Lovisa Lapin yliopistolla. Aiemmin Saarela-Sorri on toiminut FazerAmica Oy:n palveluksessa.

Ylioppilaskunnan kulttuuritoiminnan vastuuhenkilöksi on valittu yhteiskuntatieteiden ylioppilas Maria-Riitta Järvelä. Järvelä on toiminut aiemmin opiskelijajärjestöjen luottamustehtävissä Oulun ja Lapin yliopistoissa.

Kansainvälisten asioiden sihteeriksi on valittu kasvatustieteiden ylioppilas Päivi Martin. Martin on toiminut Lapin yliopiston opiskelijajärjestöissä erilaisissa luottamustehtävissä.

Lapin ylioppilaslehden päätoimittajaksi on valittu hallintotieteiden ylioppilas Anna Ruohonen. Ruohonen on toiminut Lapin ylioppilaslehden avustajana vuodesta 2006 alkaen.

Lapin ylioppilaslehden taittajaksi on valittu FK, taiteiden ylioppilas Miila Kankaanranta. Kankaanranta on valmistunut filosofian kandidaatiksi Turun yliopistosta.

Valitut henkilöt ovat aloittaneet toimessaan tammikuussa 2009.

Lisätietoja:
Arja Saarela-Sorri                044-578 4210
Maria-Riitta Järvelä              045-138 4192
Päivi Martin                           045-138 4191
Anna Ruohonen                   045-110 9293

LaY/Viestintä/OT