Tuet lukuvuoden 2013–2014 henkilöstövaihtoihin ovat parhaillaan haettavina Lapin yliopistossa. Yliopiston työntekijät ovat olleet aiempina vuosina kiitettävän aktiivisi opettaja- ja henkilökuntavaihdoissa, mistä yliopisto on saanut tunnustusta Euroopan tasolla.
Lapin yliopiston työntekijät ovat osallistuneet aktiivisesti Erasmus-ohjelman kansainvälisiin henkilöstövaihtoihin: lukuvuosien 1997–2013 aikana Lapin yliopistossa on tehty 243 Erasmus-opettajavaihtoa ja 37 Erasmus-henkilöstövaihtoa. Viime vuonna kansainvälisen liikkuvuuden keskus CIMO nimesi Lapin yliopiston yhdessä Jyväskylän ammattikorkeakoulun kanssa suomalaiseksi Erasmus-menestystarinaksi henkilöstövaihtojen osalta
Erasmus Success Stories -julkaisuun. Kyseiseen julkaisuun Euroopan komissio kerää vuosittain Erasmus-ohjelman menestystarinoita kansainvälisesti aktiivisista ja edistyksellisistä korkeakouluista. Aiempina vuosina Erasmus Success Stories -nimityksissä ovat Suomesta menestyneet ja päässeet mukaan Helsingin yliopisto, Tampereen yliopisto ja Tampereen ammattikorkeakoulu.
Kansainvälisten asiain johtaja Outi Snellman toteaa, että jokaisella kansainvälisellä vaihdolla ja kaikella kansainvälisellä toiminnalla on merkittävä vaikutus omassa yliopistossa mutta myös partnerikorkeakoulussa.
– Henkilöstövaihto rikastuttaa osallistujien kokemuksia, lisää heidän ammatillisia taitojaan ja vaikuttaa tätä kautta korkeakoulun kansainvälistymiseen ja kehittymiseen. Lapin yliopistossa on useita esimerkkejä siitä, kuinka opettajavaihto edistää syviä yhteistyösuhteita kansainvälisten kumppaneiden kanssa. Esimerkiksi oikeustieteiden tiedekunnalla on pysyvä yhteistyömalli Riga Graduate School of Law’n kanssa: kahdesti vuodessa vaihto-opettaja pitää kurssin omalta erikoisalaltaan tiedekunnassa, Snellman kertoo.
Hae opettaja-, tutkija- ja henkilöstövaihtoon maanantaihin 30.9. mennessä.
Hakuohjeet ja hakulomake
LaY/Viestintä/SV