Uutiset 2016

Elonkehä-keskustelutilaisuus: taide, tiede, arktiset alkuperäiskansat ja ilmastonmuutos

9.5.2016

Ohjaaja Pauliina Feodoroff, kuvataitelija ja yliopistonlehtori Kalle Lampela sekä yliopistonlehtori Tapio Nykänen keskustelevat taiteen ja tieteen yhteistyöstä sekä ilmastonmuutoksesta Lapin yliopiston Mauri-salissa perjantaina 13.5.2016 klo 13.15–14.45.

Tilaisuudessa pohditaan: Miten taidetta ja tiedettä voi yhdistää? Millaisia kansalaisuuden ja poliittisen toiminnan tiloja taiteen ja tieteen yhteistyöllä voidaan luoda? Mitä ilmastonmuutos tarkoittaa arktisille alkuperäiskansoille? Entä länsimaiselle elämäntavalle? Mitä annettavaa alkuperäiskansoilla on ilmastonmuutospolitiikkaan?

Osana Lapin yliopistolla esitettävää Elonkehä-dokumenttiteatteriesitystä kolttasaamelaisaktivisti ja ohjaaja Pauliina Feodoroff, kuvataitelija ja yliopistonlehtori Kalle Lampela (Tat, YTM) sekä yliopistonlehtori Tapio Nykänen (YTT) esittävät näkemyksiään taiteen ja tieteen yhteistyöstä sekä ilmastonmuutoksesta erityisesti arktisesta näkökulmasta Lapin yliopiston Mauri-salissa (F1027) perjantaina 13.5.2016 klo 13.15–14.45.

Keskustelun lisäksi tilaisuudessa esitetään myös livemusiikkia. Tilaisuuden jälkeen kahvitarjoilu.

Tilaisuus on kaikille avoin.

Tervetuloa!

Elonkehän teatteriesityksiin voi ilmoittautua täällä.

Lisätietoja tapahtumasta:

Marja Sivonen
masivone@ulapland.fi

Renne Vantola
rvantola@ulapland.fi

Teemu Loikkanen
tloikkan@ulapland.fi

Antti Kässi
akassi@ulapland.fi

LaY/Viestintä/OT