Suomen Kulttuurirahasto myönsi 200 000 euroa Aalto-yliopiston vetämälle hankkeelle, jossa kehitetään puheentunnistusta ja litterointityökaluja helpottamaan saamen kielten säilymistä ja käyttöä arjessa. Lapin yliopisto vastaa hankkeessa saamen kielen asiantuntijuudesta.
Hankkeessa pohjoissaamen puhemallia pyritään kehittämään tarkemmaksi ja vivahteikkaammaksi syöttämällä siihen puheaineistoja. Lapin yliopiston tutkimusryhmä, professori
Pigga Keskitalon johdolla, osallistuu tähän työhön, jossa luodaan toimiva puhemalli pohjoissaameksi.
Keskitalon mukaan kehitystyö voi myös helpottaa tutkijoiden arkea, jos translitteraatiotyökalu saadaan toimimaan saameksi. Tekoälyyn liittyvistä teknisistä kysymyksistä vastaa professori
Mikko Kurimon työryhmä Aalto-yliopistossa.
– Hanke mahdollistaa kokoaikaisen väitöskirjatutkijan palkkaamisen saamen kielen osuutta varten, Pigga Keskitalo kertoo.
Lisätietoja
Pigga Keskitalo, pigga.keskitalo(at)ulapland.fi
Suomen Kulttuurirahaston tiedote