Yksi aikamme merkittävimmistä ajattelijoista politiikkatieteissä, professori Friedrich Kratochwil luennoi Lapin yliopistossa järjestettävässä kansainvälisessä tieteellisessä työpajassa perjantaina 12. lokakuuta.
Professori Friedrich Kratochwil on yksi aikamme merkittävimmistä ajattelijoista politiikkatieteissä, erityisesti kansainvälisen politiikan alalla. Hänen teoksensa “Rules, Norms and Decisions” (Cambridge University Press, 1989) on klassikko kansainvälisten suhteiden alalla. Kansainvälisten suhteiden lisäksi hänen julkaisunsa sijoittuvat muun muassa yhteiskuntateorian, kansainvälisen oikeuden ja konstruktivistisen lähestymistavan piiriin. Hän on opettanut Marylandin, Princetonin, Columbian, Denverin ja Pennsylvanian yliopistoissa Yhdysvalloissa sekä toiminut kansainvälisen politiikan professorina Ludwig-Maximilians Universitätissä Münchenissä ja European University Institutessa Firenzessä. Tällä hetkellä hän työskentelee Central European Universityssa Budapestissa.
Professori Kratochwil luennoi kansainvälisessä tieteellisessä työpajassa perjantaina 12. lokakuuta klo 14.00–15.00 Lapin yliopiston Fellman-salissa. Luennon otsikkona on Politics, Law and the Sacred – A Conceptual Analysis. Luento on avoin kaikille kiinnostuneille.
Myös työpajan muut luennot ovat avoimia aiheesta kiinnostuneille. Työpajan teemana on liberalismin poliittinen teologia (The political theology of liberalism: Power, resistance, eschatology).
Lisätietoja:
Yliopistonlehtori Hannes Peltonen, hannes.peltonen(at)ulapland.fi
Työpajan ohjelma
LaY/Viestintä/SV